Мнение Статьи

Медична аптечка короп’ятника. Юрій Тарасюк

Юрій Тарасюк, сертифікований інструктор з тактичної медицини, голова Громадської організації «Білі берети – Рівне», судинний хірург та короп’ятник розпочинає цикл статей про критичні ситуації, які можуть виникнути на березі, та основи першої медичної допомоги. 5 хвилин вашої уваги можуть у майбутньому навіть врятувати життя: тому – читайте. Перша стаття циклу присвячена складу медичної аптечки, яка має бути в кожного, хто вирушає на риболовлю чи змагання. 

Олег Пєвнєв в останньому номері онлайн-журналу CarpFishing Media (№7, 10.2017) в своїй статті «Бережіть себе» (ст.141-145) зачепив дуже важливу та актуальну тему про можливі загрози нашому здоров’ю а, іноді навіть і життю, які можуть виникнути в процесі заняття улюбленою справою – карпфішингом.

Я, як короп’ятник та компетентна в питаннях надання невідкладної домедичної та фахової медичної допомоги особа, не міг пропустити статтю Олега повз увагу і вирішив продовжити тему в контексті «як поводитись та що робити (як надати допомогу) в таких випадках».

В одній статті все не опишеш. Та й не варто! Тому, заручившись розумінням та підтримкою шеф-редактора журналу Анастасії Афанасьєвої, ми розпочинаємо цикл статей, присвячених основам надання невідкладної домедичної само- та взаємодопомоги в надзвичайних та екстрених ситуаціях.

Здоров’я – найбільше багатство людини! Тому ми повинні бути обізнані та підготовлені, щоб у разі виникнення йому загрози могли надати собі чи сусіду необхідну першу допомогу, особливо враховуючи той факт, що часто ми кілька днів «відірвані від світу».

Як би добре ми не були оснащені з точки зору логістики та екіпірування – кількаденне перебування на березі водойми поєднане з підвищеним ризиком отримання травм чи хворобливих станів.

То ж, вирушаючи на риболовлю не забудьте взяти з собою аптечку! Взагалі, вона повинна бути невід’ємним елементом спорядження короп’ятника!

Основними причинами смерті, з якими може і повинен боротися будь-хто, внаслідок травм або патологічних станів, що загрожують життю є:

1) Критична кровотеча (з крупних артерій – шия, плече, стегно). Час для надання допомоги 0,5-3 хвилини.

2) Порушення прохідності верхніх дихальних шляхів («пробка» в горлі, яка заважає проходженню повітря ззовні в легені). Час для надання допомоги 5 хвилин.

3) Напружений пневмоторакс (скопичення повітря в грудній порожнині, що призводить до стискання легені та серця). Час для надання допомоги 15 хвилин.

Якщо з другим та третім станами можна відносно ефективно боротися (розглянемо в наступних статтях) підручними засобами, то для ефективної зупинки критичної кровотечі необхідно мати турнікет (джгут). (Більш детально про кровотечі, методи та засоби її зупинки в наступній статті).

Отож! До складу аптечки повинні входити:
 1. Засіб для механічної зупинки кровотечі.

При правильному його накладанні відбувається циркулярне, рівномірне, сильне стискання м’яких тканин (основним масивом яких є м’язи), що призводить до повного перекриття просвіту судин та припинення кровотечі.

Найпростіший представник – джгут Есмарха.

Сучасний ефективний засіб – турнікет.

 1. Ліки, від ваших хронічних хвороб або для короткострокового постійного прийому.

Тобто, якщо ви страждаєте на хронічне захворювання – гіпертонічну хворобу, бронхіальну астму, цукровий діабет, епілепсію і т.д., у вашій аптечці обов’язково повинні бути ліки, призначені вашим лікуючим лікарем для лікування, в тому числі і для зняття приступів. Перерва в прийомі таких препаратів на час риболовлі може призвести до загострення хвороби та погіршення вашого стану.

Також, не можна забувати і про ліки для короткострокового постійного прийому. Наприклад, ваш офтальмолог з метою профілактики розвитку вікових порушень зору призначив вам краплі та вітамінні препарати. Звичайно, кількаденна перерва в прийомі таких препаратів не викличе серйозних ускладнень, але й не дасть очікуваного ефекту.

 1. Антисептик.

Група препаратів, направлених на боротьбу з інфекцією в рані.

Хто з нас в процесі риболовлі не отримував рану з різних причин – від порізу пальця, ріжучи бойли чи під час силового закидання; ноги, кинутою у воду не хорошими двоногими особами консервною банкою чи розбитою пляшкою до засікання гачком…

Саме в таких випадках на допомогу і прийде антисептик.

Рану потрібно промити хлоргексидином чи перекисом водню та обробити бетадином. Після чого, накласти суху, чисту, бажано стерильну пов’язку.

Останнім часом в торгівельній мережі, будь то аптека, чи супермаркет стали широко доступними антисептики для обробки шкіри. Вони чудово підходять для знезараження подряпин, осаднень, дрібних поверхневих порізів, обробки рук після контакту з біологічним матеріалом (кров, слина, ін.) чи просто перед їжею.

Підсумовуючи сказане вище, раджу вам мати бетадин для обробки ран та антисептичний гель для обробки шкіри.

 1. Бандаж (індивідуальний перевязувальний пакет) та інший матеріал для накладання повязок.

Бандаж складається з поглинаючої подушки, що фіксована (пришита) до еластичного бинта, тиснучого (на зворотній стороні подушки) та фіксуючого (на кінці бинта) елементів. Бандаж є стерильним і буває різних розмірів (для ран різної величини).

Застосовується бандаж наступним чином: подушка накладається на рану лицевою стороною та примотується розтягненим еластичним бинтом, що створює тиск на рану (тиснуча пов’язка), ефективно зупиняючи кровотечу. В разі необхідності створення максимального тиску – еластичний бинт пропускається через тиснучий елемент й мотається в зворотньому напрямку. По завершенню накладання пов’язки – кінець фіксується скобою (фіксуючий елемент). Абсорбуюча подушка працює за типом памперса, поглинаючи виділення з рани (кров) – набухає й створєю додатковий тиск.

Використовувати бандаж можна для закриття будь-яких ран будь-якої локалізації (на будь-якій частині тіла). В разі використання його в ділянці живота – сильний тиск не створюється!

Також в аптечці слід мати і звичайні (прості) перев’язувальні матеріали:

– набір різної форми та розміру лейкопластирів;

– стерильні серветки;

– стерильний бинт середньої ширини;

– еластичний бинт довжиною 2 м.

 1. Протипроносний.

Особливо актуальною наявність препаратів даної групи є влітку – висока температура навколишнього середовища, відсутність проточної води, харчування напівфабрикатами, вживання страв не характерних для повсякденного вжитку (шашлик, гриль, і т.д.), все це підвищує ризик розвитку порушення процесів травлення і, навіть, харчового отруєння.

Найпростіший представник – Смекта.

Сучасний ефективний засіб – Лоперамід.

 1. Кишковий антибіотик.

Якщо діарея (пронос), все ж таки, була викликана не «простим» порушенням травлення, а харчовою інфекцією (перша ознака – повторення діареї більше трьох разів. Також можуть виникнути болі в животі, нудота, блювання) слід прийняти кишковий антибіотик.

Найпростіший представник – Лєвоміцетин.

Сучасний ефективний засіб – Ніфуроксазид.

 1. Протиблювотний.

Оскільки, як я вже писав вище, одним з проявів харчового отруєння може бути блювання, наявність у вашій аптечці препаратів даної групи зовсім не завадить.

Найбільш поширеним та ефективним серед широко доступних препаратів цієї групи є Метоклопрамід.

 1. Сорбент.

Сорбенти – це речовини, основна функція яких полягає в поглинанні та виведенні з організму шкідливих речовин (токсинів, алергенів, газів, тощо). Основними показами для їх використання в умовах риболовлі можуть бути знову ж таки харчові отруєння та алергія.

Найпростіший представник – Активоване вугілля.

Сучасний ефективний засіб – Ентеросгель.

 1. Анальгетик (знеболюючий).

Щоб головний, зубний чи будь який інший біль не зіпсував вам настрій і не перетворив відпочинок на страждання, обов’язково перед виїздом перевірте наявність препаратів даної групи у вашій аптечці.

Найпростіший представник – Анальгін.

Сучасний ефективний засіб – Мелоксікам (Ревмоксикам).

 1. Жарознижуючий.

Наявність препаратів цієї групи особливо актуальною є на початку та в кінці сезону, тоб то ранньою весною та в осени, коли нічна температура повітря знижується до 0°С і нижче, часто мають місце холодний вітер та дощ. Саме в цей період значно підвищується ризик захворіти на простуду, одним з проявів якої може бути підвищення температури тіла.

Найпростіший представник – Аспірин (Ацетилсаліцилова кислота).

Сучасний ефективний засіб – Парацетамол (Рапідол).

 1. Засіб від болю в горлі.

Повинен бути з тих же міркувань, що і жарознижуючий.

Найпростіший представник – різного роду льодяники.

Сучасний ефективний засіб – Декатилен.

 1. Засіб від нежиті.

На скільки не комфортно почуваєшся із «закладеним» носом, думаю нікому розповідати не потрібно…

Найпростіший представник – Нафтизин.

Сучасний ефективний засіб – Евказолін.

 1. Протиалергічний засіб.

Найімовірніша причина алергії на риболовлі – укус комахами. Для таких випадків бажано мати в аптечці два препарата – мазь для місцевого застосування (сучасний ефективний засіб – Псило Бальзам і таблетки для загальної дії.

Найпростіший представник – Діазолін.

Сучасний ефективний засіб – Лоратадин.

 1. Рукавички.

Подбати про власну безпеку наприклад, при контакті з кров’ю під час обробки рани, вам допоможуть гумові (латексні, нітрилові) рукавички.

 1. Термоковдра.

Захистить вас, як від переохолодження (білою стороною до тіла), так і від перегрівання (білою стороною на зовні).

 1. Тактичні ножиці.

Дозволять в разі необхідності легко та без ризику нанести додаткову травму розрізати одяг чи взуття, звільнитися від паска безпеки, що заклинив в авто.

Така комплектація аптечки не займе багато місця у вашому багажі. Проте, дасть змогу бути готовим до багатьох ситуацій, пов’язаних з погіршенням стану здоров’я. Не легковажте ним!!! Адже, повторюсь ще раз – це найбільше багатство!!!

Міцного вам здоров’я!!!

Юрій Тарасюк, сертифікований інструктор з тактичної медицини, голова Громадської організації «Білі берети – Рівне», судинний хірург.