Мнение

Як зупинити кровотечу? Юрій Тарасюк

Продовжуємо вивчати основи безпеки життєдіяльності в контексті надання термінової домедичної та невідкладної медичної допомоги в надзвичайних та екстрених ситуаціях. Юрій Тарасюк – сертифікований інструктор з тактичної медицини, голова Громадської організації «Білі берети – Рівне», судинний хірург.

У попередній статті я розповів про протокол базової підтримки життєдіяльності (BLS) та коротко охарактеризував кожен його пункт.

У даній статті ми детально розглянемо 4-й пункт протоколу – «зупинка критичних кровотеч».

Неконтрольована кровотеча є причиною номер один серед попереджуваних смертей при травмі. Чим більша кількість людей, що має навички зупинки кровотечі, тим вищі шанси у постраждалого вижити. Маючи такі знання, саме ви можете врятувати життя комусь або навіть собі.

УВАГА! Перед тим, як ви продовжите вивчення даної статті, наполегливо раджу ознайомитися з попередніми. Адже даний цикл статей складений, як покрокове керівництво до дій. Тому розглядати їх окремо – не доцільно. Кожна наступна стаття буде опиратися на попередню; вони будуть постійно між собою перегукуватися.

Попередні статті із циклу можна переглянути тут:

 «Аптечка першої допомоги» – за цим посиланням>>> 

«Протокол базової підтримки життєдіяльності» – за цим посиланням>>>

ОТОЖ!

Практична ситуація. Варіант 1.

Постраждалий лежить на землі на спині, не рухається. У ділянці правого стегна та під ним спостерігається калюжа крові великих розмірів.

п.1 – безпечно.

п.2 – на голос не реагує;

      – на дотик (струшування) не реагує;

      – дихання наявне, частота – 28 х 1 хвилину;

      – пульс на сонній артерії наявний.

п.3 – кличете на допомогу оточуючих;

      – даєте їм чітку вказівку викликати + як саме + що повідомити бригаді ШМД;

      – в ідеалі, посилаєте помічника за апаратом зовнішньої дефібриляції;

      – одночасно проводите огляд постраждалого на наявність критичних кровотеч.

п.4 — …

Критична кровотеча – кровотеча з магістральних (основних, крупних) артерій (сонні – бокові поверхні шиї, час для надання допомоги 0,5-1 хвилина; плечові – внутрішні поверхні рук від ліктя до плечового суглобу, час для надання допомоги 1,5-3 хвилини; стегнові – внутрішні поверхні стегон, час для надання допомоги 1-2 хвилини).

Критичною також вважається кровотеча з клубових (ділянка паху), аксілярних (підпахвові ділянки) та підключичних артерій. Проте надання допомоги при кровотечах з цих судин (ділянок) потребує спеціальних навичок і, бажано, забезпечення. Пізніше я згадаю за це в ознайомчому форматі. Зрозуміло, що швидкість кровотечі з них буде ще більшою, а часу для надання допомоги – ще менше…

До критичних також належать кровотечі з пошкодженої аорти (в грудній клітці та животі). Боротьба з ними в обов’язковому порядку потребує спеціального забезпечення та вміння його використовувати і є компетенцією фахівців. Пересічна людина в таких випадках, на жаль, нічого зробити не може…

Усі інші кровотечі вважаються не критичними – тобто такими, що не загрожують життю протягом лічених хвилин.

Тепер про все по порядку!

ОЗНАКИ КРИТИЧНИХ КРОВОТЕЧ  

 1. Рана або пошкодження одягу в проекції крупних судин.
 2. Інтенсивне витікання крові з рани відповідної локалізації (розташування) або пляма крові на одязі, що швидко збільшується.
 3. Пляма крові біля постраждалого, яка дорівнює приблизно ⅓ площі його тіла.
 4. Ампутація кінцівки.

МЕТОДИКА ОГЛЯДУ ПОСТРАЖДАЛОГО 

Одночасно з візуальною оцінкою наявності вказаних ознак – слід проводити і мануальне (ручне) обстеження постраждалого. Для цього, попередньо одягнувши рукавички, проводимо долонними поверхнями обох кистей по:

 1. Бокових поверхнях шиї.
 2. Пахвах та внутрішніх поверхнях плечей (частина руки, не суглоб).
 3. Пахових та внутрішніх поверхнях стегон.

Після обмацування кожної ділянки – необхідно подивитися на свої долоні, чи не з’явилася на них кров.

ОБ’ЄМ ТА МЕТОДИКА НАДАННЯ ДОПОМОГИ

Найперше, що потрібно зробити, – це притиснути місце кровотечі.

Якщо постраждалий в свідомості – він повинен зробити це самостійно. Створити самому максимальний = адекватний тиск на рану та зупинити кровотечу не можливо, але це дозволить зменшити втрату крові! Таким чином ми запобігаємо крововтраті та розвитку гіповолемічного шоку і смерті та виграємо дорогоцінні секунди для того, щоб надійшла більш кваліфікована допомога.

Далі рятівник, який прийшов на допомогу, повинен провести прицільне притискання рани з максимально ефективним тиском до припинення кровотечі. Це можна зробити коліном або руками. При можливості робіть це коліном. Тоді ваші руки лишаються вільними, щоб дістати, підготувати та накласти джгут.

Джгут – засіб механічної зупинки кровотечі (ЗМЗК). Метою його використання (накладання) є створення циркулярного, рівномірного, сильного стискання м’яких тканин (основним масивом яких є м’язи), що призводить до повного перекриття просвіту судин та припинення кровотечі.

На сьогоднішній день в Україні існує два основних види ЗМЗК – джгут Есмарха 

і турнікет та їх модифікації. Основна їх відмінність – конструкція.

Джгут Есмарха являє собою гумову стрічку довжиною 1,4 м та шириною 2,5 см. Через свою низьку ціну він є доступним широкому колу громадян (можна придбати чи не в кожній аптеці). Разом з тим, на жаль, він має і ряд суттєвих недоліків (в Європі та США в переважній більшості випадків застосовується турнікет) основними з яких є :

 • вибагливість до умов зберігання (гума легко псується під дією високих чи низьких температур, впливом факторів оточуючого середовища);
 • ненадійність (якщо ви не впевнені в якості зберігання – під час використання джгут може просто порватися);
 • травматичність (правильно накладений джгут Есмарха викликає сильні больові відчуття, а неправильно накладений – додаткові травми та ускладнення (наприклад, нерву).

Основні особливості використання :

 1. Накладається максимально високо на верхні (руки) та нижні (ноги) кінцівки.
 2. Накладається поверх одягу, але, УВАГА (!!!), якщо кінцівка гола – не втрачайте дорогоцінний час на пошук «що підкласти». У таких випадках важлива кожна секунда!
 3. Якщо ви накладаєте джгут поверх одягу – прослідкуйте, щоб під нього нічого не потрапило (наприклад, ключі в кишенях брюк чи мобільний телефон в нарукавній кишені).
 4. Перший тур повинен зупинити або значно зменшити кровотечу. Для цього джгут перед накладанням потрібно розтягти з максимальною силою. І тут ми згадуємо про його не надійність… Тому, щоб в разі розриву не отримати два коротких шматки – беріться ближче до кінця без дірок. Ширина хвату – 10-15 см.
 5. Наступні тури є додатковими та фіксуючими. Кожен наступний тур повинен перекривати попередній на 1/21/3 – «черепицею». УВАГА! Ні в якому разі не можна накладати тури джгута один по одному! Це призведе до «перерізання» кінцівки, надзвичайно сильного болю та ускладнень. Потрібно намагатися, щоб площа накладання джгута становила не менше 4-5 см.
 6. Після накладання джгута – обов’язково запишіть час. Джгут може бути накладений без значної шкоди для здоров’я протягом 2 годин – як влітку, так і взимку. Проте, в холодну пору року, кінцівку, на котру накладено джгут, потрібно загорнути в суху теплу тканину чи термоковдру (повинна бути в аптечці).
 7. Якщо накладанням першого джгута не вдалося зупинити кровотечу – поруч (без проміжків) слід накласти другий.

Турнікет (закрутка) – складається з матерчатого чохла довжиною 1 м та шириною 4 см всередині якого проходить нейлонова стропа, шириною 2 см, а ззовні по всій площині однієї з поверхонь нашита липучка. На одному з кінців чохла знаходиться пряжка з прорізами (1 або 2) та жорстка платформа з фіксуючим елементом. У цьому місці внутрішня стропа виходить на поверхню та проходить через поперечний проріз у воротку. Усі ці елементи виготовлені з жорсткого, міцного матеріалу – як правило, пластику або металу.

Мета використання турнікету така ж само, як і джгута Есмарха. Проте, він повністю позбавлений його недоліків.

Основні особливості використання:

1-3 аналогічні, як для джгута Есмарха

 1. Проведіть турнікет під травмовану кінцівку максимально високо липучкою на зовні (або надіньте у вигляді кільця).
 2. Проведіть вільний кінець в проріз пряжки та затягніть максимально сильно, заліпіть.
 3. Закрутіть вороток «до упору» та зафіксуйте у відповідному елементі, залипучте вороток вільним кінцем турнікету.
 • Аналогічні пунктам 6-7, як для джгута Есмарха.

У крайніх випадках, коли нема ні джгута, ні турнікету – можна створити імпровізовану закрутку з підручних засобів. Принцип дії та використання якої такі ж, як і для турнікету.

Особливості:

 1. Матеріал, який буде використаний не повинен розтягуватися.
 2. Ширина тканини повинна бути не менше 4 см.

УВАГА! Статистика переконливо свідчить про вкрай низьку ефективність для зупинки критичної кровотечі імпровізованих турнікетів.

Критерії ефективності накладання ЗМЗК:

 1. Видиме оком припинення витікання крові з рани.
 2. Відсутність нижче накладання ЗМЗК пульсації артерії.
 3. Збліднення та зниження температури шкірних покривів кінцівки, нижче місця накладання ЗМЗК.                                     

Після зупинки кровотечі – накладіть на рану тиснучу пов’язку, використовуючи для цього «ізраїльський» бандаж з аптечки.

Тепер, як і обіцяв, кілька слів про кровотечі з місць, які не підлягають накладанню ЗМЗК – з пахових та підпахвових ділянок.

Їхні  ознаки та методика обстеження постраждалого такі ж, як і для інших критичних кровотеч.

Об’єм надання допомоги теж починається з притискання рани. Остаточна ж зупинка кровотечі досягається шляхом тампонування рани – «запихання» в рану спеціального (гемостатичного) чи звичайного бинта.

Гемостатичний бинт – загальна назва. Він може бути у вигляді бинта, марлі чи іншого матеріалу. Основною рисою та відмінністю його від інших перев’язочних матеріалів є наявність компонентів, які при контакті з кров’ю пришвидшують утворення кров’яного згустка – тромба. Для особливо прогресивних – рекомендую додати подібний гемостатик до своєї аптечки.

Основною особливістю тампонування рани з метою зупинки критичної кровотечі є максимально повноцінне її заповнення (раневого каналу, порожнини) перев’язочним матеріалом для створення своєрідної «пробки». По завершенню тампонування, всі нюанси якого можна розібрати лише під час практичних занять (тому, раджу вам пройти кваліфіковані курси) необхідно накласти тиснучу пов’язку.

На останок кілька слів про НЕ критичні кровотечі.

До них належать капілярні та венозні. Вони супроводжують будь-які пошкодження захисного шару – шкіри або слизових облонок.

Зупинка будь-яких не критичних кровотеч проводиться шляхом притискання рани та накладання на неї тиснучої пов’язки.

Окремо кілька слів про носові кровотечі.

Ключовим моментом в наданні допомоги при носових кровотечах є положення постраждалого (!!!) – сидячи, трішки нахилившись вперед (це дає можливість крові вільно скапувати).

Зазвичай носова кровотеча протягом 3-5 хвилин зупиняється самостійно і до хоч якоїсь значущої крововтрати не призводить. Якщо ж кровотеча все-таки самостійно не зупиняється – можна притиснути крило носа великим пальцем до перегородки або затампонувати ніздрю бинтом (бажано, змоченим перекисом водню).

Ні в якому разі при носовій кровотечі не можна закидати голову назад чи лягати на спину, щоб кров не затікала в стравохід та шлунок або дихальні шляхи!

ОТОЖ повний об’єм дій рятувальника в описаній на початку статті ситуації мав би виглядати наступним чином:

Постраждалий лежить на землі на спині, не рухається. У ділянці правого стегна та під ним спостерігається калюжа крові великих розмірів.

п.1 – безпечно.

п.2 – на голос не реагує;

      – на дотик (струшування) не реагує;

      – дихання наявне, частота – 28 х 1 хвилину;

      – пульс на сонній артерії наявний.

п.3 – кличете на допомогу оточуючих;

      – даєте їм чітку вказівку викликати + як саме + що сказати бригаді ШМД;

      – в ідеалі, посилаєте помічника за апаратом зовнішньої дефібриляції;

       – одночасно проводите огляд постраждалого на наявність критичних кровотеч.

п.4 – негайно натискаєте коліном на пахову ділянку;

      – просите помічника дістати та подати вам з аптечки (наприклад, автомобільної чи туристичної) турнікет або готуєте імпровізовану закрутку (наприклад, просите помічника вирізати тактичними ножицями з аптечки полосу відповідної ширини та довжини з штанини);

      – зупиняєте кровотечу з правого стегна шляхом накладання турнікету (джгута) чи імпровізованої закрутки.

п.6 – повертаєте (переводите) постраждалого в «стабільне» положення та, перевіряючи кожних кілька хвилин стан його життєвих функцій, чекаєте приїзду бригади ШМД.

п.8 – очікуючи на приїзд парамедиків – проведіть вторинний огляд.

п.9 – робіть це по колу.

У наступній статті я детально розповім про серцево-легеневу реанімацію.

Будьте обережні! Та міцного вам здоров’я!

Юрій Тарасюк, сертифікований інструктор з тактичної медицини, голова Громадської організації «Білі берети – Рівне», судинний хірург – спеціально для онлайн-журналу carpfishing-media.com

Использование материалов сайта без согласования с редакцией запрещено